Mykóza nôh - príznaky a liečba

Zastavenie mykózy(dermatofytóza, Tinea pedis) - ochorenie kože nôh, ktoré je spôsobené patogénnymi alebo oportúnnymi hubami. Zmeny na koži na nohách sú charakterizované olupovaním, ktoré je sprevádzané svrbením. Pri ťažkých léziách sa na pozadí červenej a edematóznej kože objavujú erózie, hlboké praskliny na chodidlách a v medziprstových priestoroch, ktoré sú sprevádzané bolesťou a sťažujú chôdzu.

kožné plesne na nohách

Nástup moderných antimykotík zlepšil epidemiologickú situáciu, ale atletická noha stále zostáva jedným z najvýznamnejších problémov v dermatovenerológii. Použitie niektorých liekov je obmedzené u starších ľudí a pacientov s chronickými ochoreniami.

Prevalencia atletickej nohy

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí plesňovými ochoreniami asi 1/3 svetovej populácie, z ktorých najčastejšie sú mykózy nôh, výskyt každoročne rastie.

Podľa dermatológov trpí mykózami nôh 10-20% dospelej populácie, u mužov sa ochorenie vyskytuje 2x častejšie ako u žien, u starších ľudí častejšie ako u mladých ľudí. Vo veku nad 70 rokov registrujeme mykózu nôh u každého druhého pacienta, čo je spojené s nárastom sprievodných metabolických a cievnych zmien (diabetes mellitus, kŕčové žily a pod. ). Huba na nohách je čoraz častejšie diagnostikovaná u detí.

V súčasnosti sú touto chorobou postihnuté milióny ľudí. Ohrození sú pracovníci v mnohých profesiách: baníci, športovci a vojenský personál.

Príčiny atletickej nohy

Najčastejšou príčinou mykózy nôh sú dermatomycétové huby: Trichophyton rubrum (90 %), Trichophyton mentagrophytes, menej často Epidermophyton. Niekedy môže byť mykóza spôsobená hubami rodu Candida.

Rizikové faktory pre mykózu nôh:

 • Exogénne (vonkajšie): mikrotrauma kože nôh (kurie oká, kurie oká), praskliny, nadmerné potenie, nosenie tesnej obuvi, obuvi z umelých materiálov, nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, nepravidelné umývanie nôh a zlé osušenie uterákom .
 • Endogénne (vnútorné): kŕčové žily a vegetovaskulárna dystónia, ktoré vedú k nedostatočnému prekrveniu kože nôh; hypovitaminóza; užívanie glukokortikosteroidov, cytostatických, antibakteriálnych a estrogén-progestínových liekov, ktoré znižujú celkovú imunitu organizmu.

Infekcia mykózou nôh sa môže vyskytnúť priamo od chorého človeka a je možné ju preniesť aj kontaktom v domácnosti (v bazéne, kúpeľnom dome, v telocvični, cez topánky, uteráky, koberčeky atď. ).

Ak sa u vás objavia podobné príznaky, poraďte sa so svojím lekárom. Nevykonávajte samoliečbu - je to nebezpečné pre vaše zdravie!

Príznaky atletickej nohy

Hlavné príznaky mykózy nôh:

 • svrbenie;
 • malé praskliny;
 • erytém (sčervenanie);
 • peeling;
 • bubliny;
 • keratinizácia kože;
 • nepríjemný a štipľavý zápach;
 • pocit pálenia a bolesti.

Prvé príznaky mykózy chodidiel sa prejavujú v podobe svrbenia a pálenia v medziprstových záhyboch chodidiel, koža sa začína odlupovať, praskať, červenať, prejavujú sa opuchy a zápaly. Môžu sa vyvinúť komplikácie vo forme plienkovej vyrážky a kožného ekzému.

Odrody mykózy nôh:

 • vymazané - prejavuje sa miernym svrbením a začervenaním kože;
 • akútne - sprevádzané ťažkým svrbením a kožnými léziami vo forme trhlín; (onychomykóza) - prejavuje sa poškodením nechtových platničiek, ktoré zhrubnú a menia farbu;
 • oprelovidny - vytvárajú sa oblasti plaču;
 • objavujú sa skvamózne - lamelárne šupiny;
 • hyperkeratotické - sprevádzané vyrážkami vo forme papúl a plakov na oblúkoch nohy;
 • dyshidrotické - postupuje s rozvojom edému, plačúcich oblastí a vezikúl.

Patogenéza mykózy nôh

Koža je najväčším orgánom ľudského tela, tvorí 15 % celkovej telesnej hmotnosti. Plní mnoho funkcií, predovšetkým chráni organizmus pred pôsobením vonkajších faktorov fyzikálnej, chemickej a biologickej povahy, pred stratou vody a podieľa sa aj na termoregulácii. Koža sa skladá z troch vrstiev: epidermis, dermis a podkožného tuku.

patogenéza mykózy nôh

Epidermis (vonkajšia vrstva kože) je hlavnou bariérou pre penetráciu húb do kože. Ide o vrstvený skvamózny keratinizovaný epitel, ktorý sa zase skladá z piatich vrstiev a plní funkciu bariéry. Keratinocyty sú hlavné bunky epidermis. Obsahujú proteín keratín, ktorý vytvára vonkajšiu vrstvu pokožky a dodáva jej pružnosť a pevnosť. Keratinizované bunky epidermis sú neustále exfoliované.

epidermálna štruktúra

Dermatomycéty produkujú enzýmy nazývané keratinázy, ktoré rozkladajú keratín. Vďaka tomu huby prenikajú do povrchových vrstiev kože, kde pretrvávajú aj v budúcnosti. Bunková stena dermatomycét obsahuje manany, látky, ktoré dokážu potlačiť lokálnu bunkovú imunitu. Huba T. rubrum pôsobením manans bráni rozmnožovaniu keratinocytov, následkom čoho sa spomaľuje odlupovanie zrohovatených šupín z povrchu kože a vzniká chronická infekcia.

Klasifikácia a štádiá vývoja mykózy nôh

Kód podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10. revízie (MKN-10) je B35. 3.

Klasifikácia v závislosti od patogénu:

 • Keratomykóza (pityriasis versicolor).
 • Dermatofytóza (mikrosporia, povrchová trichofytóza, mykóza chodidiel, mykóza hladkej kože, mykóza inguinálnych záhybov, onychomykóza).
 • Kandidóza (kandidóza kože, nechtov).
 • Hlboké mykózy (blastomykóza, sporotrichóza, chromomykóza).

Klasifikácia podľa ICD-10

 • B35. 1 Mykóza nechtov.
 • B35. 2 - Mykóza rúk.
 • B35. 3 - Mykóza nôh.
 • B37. 2 - Kandidóza kože a nechtov.

Klasifikácia lokalizácie:

 • Mykóza kože.
 • Mykóza záhybov.
 • Mykóza rúk.
 • Mykóza nôh (skvamózna, hyperkeratotická, intertriginózna, dyshidrotická forma).
 • Onychomykóza (distálna, povrchová, proximálna).

Klinická klasifikácia:

 • Vymazaná forma sa prejavuje odlupovaním v III-IV interdigitálnych záhyboch chodidiel. Mierny peeling môže byť aj na chodidle a na bočných plochách chodidiel.
 • Intertriginózna forma sa prejavuje hyperémiou v interdigitálnych záhyboch chodidiel a je možný aj výskyt bublín, ktoré spôsobujú tvorbu erózií a trhlín. Subjektívne výrazné svrbenie a pálenie.
 • Pri dyshidrotickej forme sa na koži oblúkov a bočných povrchoch chodidiel objavujú skupinové bubliny. Častejšie sa vyskytujú na zdravej koži, potom sa zväčšujú, spájajú a vytvárajú väčšie viackomorové pľuzgiere. Keď sa bubliny otvárajú, vytvárajú sa erózie.
 • Skvamózno-hyperkeratotická forma je charakterizovaná lokálnym alebo rozsiahlym zhrubnutím stratum corneum laterálnych a plantárnych plôch chodidiel. Postihnuté oblasti pokožky sú pokryté malými šupinami podobnými otrúb. Peeling je obzvlášť viditeľný v kožných záhyboch. Trhliny spôsobujú bolesť pri chôdzi.

Klinická klasifikácia je z praktického hľadiska veľmi pohodlná pre stanovenie ďalšej taktiky liečby a sledovanie pacienta.

Na základe klinického obrazu ochorenia možno posúdiť pôvodcu ochorenia. Napríklad dyshidrotická forma sa často vyskytuje u atletickej nohy spôsobenej Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale, skvamózno-hyperkeratotická forma je častejšie spojená s T. rubrum, chronický priebeh a rozšírený proces sú charakteristické pre oportúnne huby Candida spp. a Aspergillus.

Komplikácie mykózy nôh

 • Alergia na huby.Pôsobením plesní vzniká polyvalentná senzibilizácia, čiže organizmus sa stáva citlivejším na odpadové produkty plesne, ktoré sú nám cudzie a sú silnými alergénmi. Telo reaguje prudšie, čo sa prejavuje rôznymi kožnými vyrážkami a reakciami, chronickými ochoreniami alergickej povahy, napríklad kožným ekzémom. Je možné vyvinúť alebo zhoršiť priebeh takých patológií, ako je bronchiálna astma, alergická dermatitída, seboroická dermatitída a psoriáza. Okrem toho sa u človeka môžu častejšie objaviť profesionálne alergické komplikácie a intolerancia liekov.
 • pyodermia- pustulózne kožné ochorenia (celulitída, lymfangitída, flegmóna a osteomyelitída kostí nohy), ktoré môžu viesť k hlbokým, dlhodobo sa nehojacim kožným ranám. Pyodermia je spôsobená skutočnosťou, že baktérie ľahko prenikajú cez erózie a praskliny v koži ("brána infekcie"). Súčasne stúpa teplota, objavuje sa slabosť, malátnosť, čo si vyžaduje okamžitú chirurgickú korekciu.
 • Nárast vírusových komplikáciívo forme bradavíc v dôsledku prítomnosti hyperkeratózy a trhlín. Dôvodom je porušenie ochrannej funkcie kože, v dôsledku čoho sa stáva náchylnejšou na akúkoľvek infekciu, vrátane vírusovej.
 • Všeobecné zníženie imunitya zhoršená mikrocirkulácia v dolných končatinách u pacientov so sprievodnými somatickými ochoreniami, ako je diabetes mellitus a kŕčové žily.
 • Šírenie choroby na nechty a pokožku rúk.Pri plesniach nechtov dochádza k ich deformácii, môže sa objaviť zarastený necht, panaritium (hnisavý zápal tkanív prstov), paronychia (zápal periungválneho valčeka) a môže dôjsť k úplnému oddeleniu nechtových platničiek.
 • Zhoršenie kvality života.Akútne formy mykózy nôh sú bolestivé, sťažujú nosenie topánok a s rozvojom lymfadenitídy sa k nim pridružuje celkový zlý zdravotný stav a horúčka.

Diagnóza mykózy nôh

Diagnostika mykózy nôh vychádza zo sťažností pacienta, anamnézy, klinického obrazu a laboratórnych výsledkov. Mykózy nôh patria medzi tie ochorenia, ktoré si nevyhnutne vyžadujú laboratórne vyšetrenie na potvrdenie klinickej diagnózy.

Hlavnou metódou potvrdenia diagnózy mykózy nôh je mikroskopické vyšetrenie a kultivácia. Materiálom sú kožné šupiny, ktoré sa z ložiska na koži zoškrabú skalpelom alebo sklom, menej často sa používa adhezívny test.

Laboratórna diagnostikamykózy zahŕňa mikroskopické a kultivačné vyšetrenie materiálu na huby. Mikroskopické vyšetrenie je expresná metóda na diagnostiku patogénu, ktorá umožňuje odhaliť štruktúru húb v priebehu niekoľkých hodín. Pri mikroskopickom vyšetrení je možné detegovať prvky huby vo forme vlákien mycélia a spór. Nevýhodou metódy je, že je možné získať falošne pozitívne aj falošne negatívne výsledky, čo závisí od mnohých faktorov: technika odberu materiálu, vlastnosti skladovania a prepravy atď.

Kultúrna metóda je najpresnejšia diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje identifikovať typ huby na vymenovanie patogenetickej terapie. Na prípravu na analýzu sa pacientovi neodporúča používať žiadne antifungálne látky samostatne počas 1 mesiaca.

Pri predpisovaní systémovej antimykotickej liečby sa odporúča vykonať biochemický krvný test na stanovenie hladiny bilirubínu, AST a ALT z dôvodu potreby kontroly funkcie pečene a žlčových ciest, ako aj prevencie možných komplikácií.

Diferenciálna diagnostika mykózy nôh:

 • Skvamózna forma sa odlišuje od psoriázy, ekzému, keratodermie.
 • Interdigitálna forma sa odlišuje od impetigo, plienkovej vyrážky a kandidózy.
 • Dyshidrotická forma sa odlišuje od palmárno-plantárnej pustulózy.

Liečba mykózy nôh

Liečba sa má vykonávať pod dohľadom dermatológa.

Prvoradou úlohou v boji proti mykóze nôh je jej včasné odhalenie, rozpoznanie a liečba ešte pred vznikom nechtovej mykózy, ktorá si vyžaduje dlhšiu a komplexnejšiu terapiu (systémová antimykotická terapia). Zároveň je dôležité mať účinné lieky, ktoré zodpovedajú moderným klinickým prejavom mykóz nôh.

Pred pokračovaním v liečbe ochorenia si dermatológ vyberá medzi možnými možnosťami liečby. Vo väčšine prípadov sú predpísané lokálne prípravky. Základom liečby je použitie antimykotík, ktoré majú rôznorodý účinok. Na odstránenie hlavných príznakov sa používajú aj stimulanty krvného obehu a lieky:

 • Antifungálne látky na vonkajšiu terapiu: krémy, masti, gély atď. Aplikujú sa zvonka 1-2 krát denne počas 4 týždňov.
 • Pri výraznej hyperkeratóze chodidiel sa predbežne vykonáva peelingová terapia: 1x denne po dobu 3-4 dní, ktorá pôsobí keratolyticky, t. j. odstraňuje zhrubnutú vrstvu, čím pripravuje pokožku a zlepšuje prenikanie antimykotických látok do pokožky. dermis.
 • V prítomnosti bublín sa používa fukortsín, roztok sa aplikuje zvonka 1-2 krát denne počas 2-3 dní. Potom si naordinujte kombinované prípravky 2x denne zvonka na 7-10 dní.
 • Pri silnom svrbení sa predpisujú antihistaminiká: 0, 001 g 2-krát denne perorálne počas 10-15 dní.
 • Dezinfekcia obuvi 1 krát za mesiac až do úplného vyliečenia, môžete použiť sprej, ktorého účinnou látkou je undecylenamidopropyltrimonium metosulfát.
 • Ak sú postihnuté nechtové platničky, je povinná systémová antimykotická liečba jednou z nasledujúcich látok: terbinafín, ketokonazol, itrakonazol, flukonazol perorálne počas 3 až 4 mesiacov. Táto terapia vyžaduje pozorovanie dermatológa, pretože samoliečba môže viesť ku komplikáciám vo vnútorných orgánoch, predovšetkým pečeni, žlčových cestách, žalúdku, ako aj k neúčinnosti terapie a vytvoreniu rezistencie na liečbu.

Mykózu chodidiel je potrebné liečiť, pretože ak sa pleseň usadila v koži, tak bez ošetrenia nikam nepôjde, čiže odpadové látky plesne sa vždy dostanú do okolitých tkanív a krvi a spôsobia senzibilizáciu organizmu a rozvoj chronických ochorení alergickej povahy.

Prítomnosť huby naznačuje zníženie imunity a koža poškodená mykózou prakticky nevykonáva ochrannú funkciu. Tak sú vytvorené všetky podmienky na pripojenie sprievodnej bakteriálnej infekcie.

Pacient s mykózou nôh je aktívnym zdrojom infekcie pre iných ľudí a najmä rodinných príslušníkov, takže liečba je v tomto prípade účinným prostriedkom prevencie plesňovej infekcie medzi zdravými príbuznými a ľuďmi v okolí.

Priaznivým prostredím pre vznik plesňovej infekcie na koži nôh je vlhké prostredie, preto by ste sa mali snažiť udržiavať pokožku nôh vždy suchú. Aby ste to urobili, každý večer si musíte umyť nohy mydlom a osušiť pokožku jednorazovou papierovou utierkou, pričom osobitnú pozornosť venujte priestoru medzi prstami.

Predpoveď. Prevencia

Prognóza kožných mykóz do značnej miery závisí od štádia ochorenia, v ktorom sa liečba začala. Preto, keď si všimnete zmeny na koži, nemali by ste odkladať návštevu lekára. Pri včasnej a správnej liečbe mykózy nôhpredpoveďpriaznivé: existuje úplné vyliečenie hubovej infekcie, pacient sa zotaví.

Ak sa huba nelieči, môže viesť ku komplikáciám, ktoré nielen deformujú tvar nechtov, ale ovplyvňujú aj stav tela ako celku.

Verejná prevencia zahŕňa spracovanie verejných miest: vane, sauny, bazény, sprchy. Podlahy, inventár, ako aj domáce potreby by sa mali dezinfikovať. Personál a osoby navštevujúce verejné kúpele, sauny atď. by sa mali pravidelne podrobovať preventívnym prehliadkam.