Príčiny, symptómy, prevencia a liečba plesní nechtov na nohách

Všetky hubové choroby ľudí sú spôsobené patogénnymi hubami. Zároveň sú nechty a koža považované za najčastejšie oblasti plesňových infekcií a dochádza aj k plesniam nôh, čo je nepríjemné.

huba na nechtoch na nohách

Pleseň nechtov na nohách je pomerne bežnou chorobou, takže zostáva relevantných niekoľko otázok, napríklad:

 • Ako vyzerá pleseň nechtov na nohách?
 • Ako liečiť pleseň nechtov na nohách?
 • Ako vyliečiť pleseň nechtov na nohách?
 • Čo je najlepšie na pleseň nechtov na nohách?
 • Ako sa zbaviť huby nechtov v zanedbanej forme?
 • Ako sa zbaviť plesne nechtov na nohách?
 • Ako rýchlo vyliečiť pleseň nechtov na nohách?

Je pravda, že toto nie je úplný zoznam otázok.

Hlavnou príčinou nástupu ochorenia je infekcia kontaktom, ak sa nedodržiavajú jednoduché pravidlá osobnej hygieny. Pleseň nechtov na nohách alebo onychomykóza sa vyskytuje najčastejšie prostredníctvom domácich potrieb alebo spoločnej obuvi v rodine. Riziko infekcie existuje aj na verejných miestach - telocvične, bazény, kúpele, teda tam, kde je vysoká teplota, vlhkosť a pomerne vysoká pravdepodobnosť kontaktu pokožky nôh s hubovými mikroorganizmami. Liečba choroby je pomerne zdĺhavá, no dnes je na trhu široká škála liekov – ide o lokálnu liečbu sprejmi, lakmi a krémami, orálne prípravky proti plesniam.

Je ťažké nevšimnúť si tvorbu plesne na nechtovej platničke - samotné nechty menia farbu na bielu, sivú, čiernu, hnedú, zelenú alebo žltú, začínajú sa odlupovať a drobiť, okolo nechtu sa objavuje svrbenie kože, bolestivosť lézie. Keratinizácia nechtu nastáva, keď sa choroba vyvíja, tesnenia sa zvyšujú, čím sa znižuje účinnosť liečby.

Zvyčajne sa mykózy nechtov objavujú u staršej a dospelej populácie, porážka nechtových falangov u detí je veľmi zriedkavý výskyt. Plesňové ochorenia akýchkoľvek tkanív a orgánov sa u ľudí tvoria iba s progresiou chronických ochorení súvisiacich s vekom, prudkým poklesom imunitného systému alebo zmenou pH nechtov a kože súvisiacou s vekom.

Pleseň nechtov na nohách – rizikové faktory

Hlavné rizikové faktory pre tvorbu plesní na nechtoch sú nasledovné:

 1. cukrovka;
 2. metabolická porucha;
 3. Choroby gastrointestinálneho traktu, nadobličiek, štítnej žľazy;
 4. Obezita;
 5. Poruchy krvného obehu v nohách alebo rukách.

Pleseň nechtov na nohách je pomerne životaschopná infekcia, ktorá si vyžaduje dvadsaťminútové vystavenie 1% roztoku formalínu pri dezinfekcii topánok, aby sa zabila. Ak hovoríme o dezinfekcii predmetov chloramínom, potom sa trvanie procedúry zdvojnásobí.

Aj po úplnom vyliečení nechtu sa môže v budúcnosti znovu objaviť mykóza s poklesom imunitného systému a ďalšími podmienkami priaznivými pre rozvoj plesňovej infekcie. Preto musí pacient pri stanovení tejto diagnózy podstúpiť úplný priebeh liečby a systematicky sledovať recidívy v budúcnosti.

Liečba plesní nechtov na nohách

Dnes v arzenáli farmaceutického priemyslu existuje celý rad účinných liekov proti hubám všeobecnej a miestnej akcie, aby sa rýchlo zbavili takejto chyby. Iba ošetrujúci lekár by však mal vyberať lieky na liečbu. Je to spôsobené obrovskou rozmanitosťou prostriedkov, ako aj individuálnymi charakteristikami tela v každom prípade.

Moderné antimykotiká nielen zastavujú vývoj ochorenia a ničia nebezpečné mikroorganizmy, ale môžu sa tiež dlhodobo hromadiť v nechtoch, čím sa skracuje dĺžka liečby. Dnes sa samostatne rozlišujú schémy pulznej terapie, pomocou ktorých sa môžete úplne zotaviť z huby na nohách. Liečba musí byť komplexná, s použitím perorálnych aj lokálnych antimykotík.

Je dôležité pochopiť, že antifungálne látky na lokálne aj vnútorné použitie majú obrovské množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov, a preto by mal iba ošetrujúci lekár sledovať účinnosť postupov a predpisovať liečebný režim.

Upozornenie: nekontrolované používanie tabliet a mastí nie je povolené! Samodiagnostika a samoliečba môžu viesť ku katastrofálnym následkom zlyhania liečby, vzniku liekovej rezistencie u mikroorganizmov a ďalšej progresii ochorenia.

Lak na plesne nechtov na nohách

Ak forma ochorenia ešte nie je spustená, môžete použiť iba lokálnu liečbu. K tomu môžu lekári predpísať jeden z typov antimykotických roztokov alebo lakov.

V lekárni sa tiež predávajú náplasti, ktoré majú peelingový účinok. Liečba plesní nechtov na nohách by mala byť pravidelná a dlhodobá.

Upozornenie: na zlepšenie vzhľadu nechtov na nohách môže byť jeho povrch na vrchu laku pokrytý lakom na manikúru.

Prostriedky na odstránenie nechtu postihnutého hubou

Dnes je populárny špeciálny komplex. Nájdete ho v každej lekárni. Nástroj nie je liek, používa sa na bezbolestné odstránenie poškodeného nechtu. Kozmetický komplex je vynikajúcou alternatívou k chirurgickej liečbe alebo liekom. Zloženie produktu zahŕňa propylénglykol, čajovníkový olej, trietanolamín, močovinu a kyselinu stearovú, ktoré pomáhajú odstraňovať chorý necht a urýchľujú rast zdravej platničky.

Olej z čajovníka sa považuje za vynikajúce antiseptikum, má protiplesňové vlastnosti. Pred použitím prípravku treba postihnuté nechty dobre napariť v roztoku – jedna čajová lyžička tekutého mydla a sódy na 1 liter vody, potom utrieť dosucha a pripevniť náplasť okolo nechtu.

Aplikuje sa v hrubej vrstve na postihnuté miesto, bez trenia, vyhýba sa kontaktu so zdravým tkanivom. Potom sa necht aj falanga prsta prelepia náplasťou, po štyroch dňoch sa náplasť odstráni. Necht sa opäť naparí, potom sa už odlúpnutá vrstva zoškrabe pedikérskymi doplnkami. Postup sa vykonáva pravidelne, kým nie je necht úplne čistý.

Pilulky na plesne nechtov na nohách

Ak sa huba nechtov na nohách rozrástla do zanedbanej formy alebo sa vyvíja príliš rýchlo, postihnutá oblasť sa rozrástla, potom sa už bez systémových antimykotík nezaobíde. K dnešnému dňu bolo vyvinutých veľa tabliet na hubu, ale vybrať by ich mal iba lekár.

Upozorňujeme: lieky tohto typu majú kontraindikácie, nemôžu sa používať pre ľudí s obličkovou alebo pečeňovou patológiou, ako aj pre deti. Okrem toho môžu byť antimykotické tablety nezlučiteľné s množstvom iných liekov, ako sú hormonálne antikoncepčné lieky.

Lokálna liečba plesní nechtov na nohách krémom, sprejom, masťou

Pri liečbe plesní nechtov na nohách sa tiež široko používajú rôzne topické prostriedky. Medzi nimi stojí za to vyzdvihnúť prípravky na báze účinnej látky Terbinafín.

V dopyte sú aj lieky založené na takýchto účinných látkach:

 • oxykonazol;
 • ketokonazol;
 • bifonazol;
 • naftifin;
 • sertakonazol;
 • cyklopirox.

Ak bola liečba vykonaná v plnom rozsahu, priniesla pozitívny výsledok a príznaky plesní nechtov na nohách časom zmizli, potom sa nechtové tkanivo postihnuté mykózou nahradí zdravým. Aby ste sa však uistili, že neexistuje žiadna patológia, je potrebné to potvrdiť laboratórnymi testami.

Takže dva týždne po liečbe plesní nechtov na nohách a tiež po 30 dňoch je potrebné vykonať testy. Po negatívnych výsledkoch sa môžete upokojiť a vydýchnuť si. Odteraz bude potrebné vykonávať periodické vlastné monitorovanie.

V niektorých prípadoch sa na koži nôh môže objaviť olupovanie a začervenanie v dôsledku dlhodobej liečby - ide o alergickú reakciu na lieky. Často je plesňové ochorenie už vyliečené, takže by ste mali včas absolvovať škrabanie a včas dokončiť kurz.

Iné lieky a ľudové prostriedky na liečbu plesní nechtov na nohách

Použitie kreolínu na pleseň nechtov na nohách

Mnoho ľudí vyskúšalo kreolínový komplex v boji proti plesniam nechtov. Ide o veterinárny liek so silným dezinfekčným, antiseptickým a antiparazitickým účinkom. Mal by sa používať s maximálnou starostlivosťou, liek by sa nemal dostať na pokožku.

Okolie nechtu si pre istotu prelepte leukoplastom. Do dvoch až troch mesiacov by sa mal necht raz denne starostlivo ošetrovať. Robte to, kým nenarastie zdravý necht. Na tematických fórach nájdete recenzie ľudí, ktorým sa týmto spôsobom naozaj podarilo vyliečiť z plesne. Kreolín stojí len centy - asi 30 rubľov.

Olej z čajovníka a levanduľový olej na plesne nechtov na nohách

Levanduľa pomáha bojovať proti infekcii a predchádzať infekciám kože, zatiaľ čo olej z čajovníka sa považuje za vynikajúce prírodné antibiotikum. Odborníci radia kupovať prírodné oleje, ktoré sú síce drahšie, no vykazujú oveľa lepší výsledok. Na liečbu plesní nechtov na nohách sa pripraví nasledujúca zmes v rovnakých častiach:

 1. Olivový olej;
 2. oleje z čajovníka;
 3. Levanduľa.

Výsledný liek je potrebné používať každý deň, je lepšie to robiť v noci, pričom máte na nohách ponožky.

Ústna voda a citrónová šťava alebo jablčný ocot

Do kúpeľa na nohy nalejte oplach na nohy, jablčný ocot alebo citrónovú šťavu a namáčajte si v nej nohy na pätnásť minút. Toto je pomerne účinný, dodatočný spôsob, ako pomôcť zbaviť sa plesní nechtov.

Liečivá tekutina

Časom overený nástroj, veľmi starý a zároveň účinný. Roztok je možné objednať v lekárni. Je dôležité poznamenať, že kvapalina má zložité zloženie a nie každá lekáreň ju dokáže vyrobiť.

Prevencia plesní nechtov na nohách

K infekcii plesňou nechtov na nohách dochádza pri priamom kontakte nechtov a kože s infekciou, ale pre silnú imunitu ani po infekcii telo nemusí dovoliť rozvoj mykózy.

Plesňová infekcia sa šíri len v oslabenom organizme, vtedy s ňou treba bojovať ťažkým a zdĺhavým bojom. Zníženie rizika infekcie pomôže dodržiavať určité pravidlá osobnej hygieny:

 1. Noste gumené, uzavreté papuče v kúpeľoch, saunách a bazénoch;
 2. Noste topánky na pláži;
 3. Používajte bavlnené ponožky a vymieňajte ich každý deň;
 4. Po kúpaní a sprchovaní si nohy dôkladne osušte, snažte sa ich mať stále suché;
 5. Nikdy nenoste topánky niekoho iného.